| czwartek 28 marca | 11:22:20

Dziś są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Artykuły / Pedagog / Profilaktyka;

dodane w wtorek 16 marca 2021 r., przez Kinga Weis

JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA?

Jednym z podstawowych zadań, przed którymi stają rodzice i nauczyciele jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa swoim podopiecznym. Te podstawowe wartości łączą środowisko rodzinne i szkolne dziecka oraz determinują podejmowane działania wychowawcze.

W naszej szkole, w trakcie pracy profilaktycznej i wychowawczej kładziemy duży nacisk na wyposażanie dziecka w umiejętność przewidywania zagrożeń, unikania ich, a w momencie ich zaistnienia - w zdolność radzenia sobie z trudną sytuacją. Mamy na uwadze to, że dzieci charakteryzuje mała sprawność w wyobrażaniu sobie skutków podejmowanych działań, silna koncentracja na zachowaniach "tu i teraz", niewielkie doświadczenie życiowe, słaba kontrola własnych emocji i duże uzależnienie od presji grup rówieśniczych. W związku z powyższym staramy się systematycznie przypominać zasady bezpieczeństwa, techniki i sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz kształtować poczucie sprawstwa i kompetencji.

Serdecznie zapraszamy rodziców do wsparcia naszych działań. Poniżej znajdziecie kilka porad i zaleceń, które warto omówić z dzieckiem. W załączniku natomiast znajdziecie filmik edukacyjny, przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pt."Gadki z psem". Kreskówka jest doskonałym wstępem do rozmowy z młodszym dzieckiem na temat zasad bezpieczeństwa!

Kinga Weis – psychopedagog szkolny;

Jak mogę zwiększyć bezpieczeństwo mojego dziecka?

Najistotniejsze porady chroniące dzieci:

1. Reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, nawet wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!

2. Nie zostawiaj małego dziecka bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku.

3. Wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać.

4. Nie wypisuj imienia i nazwiska dziecka na zewnętrznych częściach jego odzieży, plecakach – dziecko może łatwiej zaufać obcemu, gdy ten zwróci się do niego po imieniu.

5. Naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych lub informacji dot. funkcjonowania rodziny: godzin pracy, wyjazdów, nieobecności osób dorosłych itp. Pokaż dziecku, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osoba, za którą się podaje.

6. Dziecko musi znać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania. Powinno znać na pamięć chociaż jeden numer telefonu do rodzica oraz numery alarmowe.

7. Powiedz dziecku, do kogo ma się zwrócić o pomoc, gdy się zgubi lub gdy dzieje się coś złego.

8. Zrób z dzieckiem listę osób, do których ma zaufanie i do których może zwrócić się o pomoc również telefonicznie.

Naucz dziecko, że:

1. Może odmawiać innym dorosłym!
  2. Może krzyczeć i wzywać pomocy!
  3. Ma prawo bronić się fizycznie.
  4. Może Ci o wszystkim opowiedzieć.
  5. Nie powinno się rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej się z nimi oddalać – nawet gdyby prosili o pomoc, chcieli pokazać coś ciekawego albo mówili, że przysłała ich mama lub proponowali "podwiezienie".
  6. Nieznajomym nie wolno podawać swojego adresu zamieszkania.
  7. Nie wolno brać niczego od nieznajomych: żadnych słodyczy, soczków, owoców, zabawek.
  8. Nie wolno wsiadać, a nawet podchodzić za blisko do samochodu nieznajomych.
  9. Nie wolno z nieznajomym wchodzić do windy.
  10. Należy unikać odludnych miejsc zabawy.
  11. Nikt nie ma prawa żądać od dziecka zachowania tajemnicy, o każdej sytuacji zaczepek ze strony kogoś znajomego lub obcego należy powiedzieć rodzicom, nauczycielowi lub komuś zaufanemu.
  12. Jeśli czuje zagrożenie ze strony obcego, powinno uciekać w stronę ludzi i wołać o pomoc.