| piątek 19 kwietnia | 23:20:12

Artykuły / Pedagog / Dzień Dziecka;

dodane w poniedziałek 1 czerwca 2020 r., przez Kinga Weis

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. Tych małych i tych dużych. To dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców.

Historia Dnia Dziecka

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka, która stanowiła przełom na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. W preambule figuruje zapis:

,, Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki ’’.

Oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiła o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i wzniosłe ideały dotyczące praw, życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Jednak pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta. Powinny one być historycznie lub kulturowo związane z dziećmi.

Dzień Dziecka w Polsce

Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców.

Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.

Kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Drogie Dzieci - te mniejsze i te większe,

w tym szczególnym dniu życzę Wam dużo zdrowia, radości, uśmiechu i pogody ducha! Spełnienia wszystkich marzeń i wielu wspaniałych ludzi na Waszej życiowej drodze, na których zawsze będziecie mogli liczyć w chwilach smutku i radości!

Przesyłam Wam uściski i serdeczne pozdrowienia,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.