| czwartek 28 marca | 10:48:43

Dziś są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Artykuły / Nauczanie zdalne / Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci;

dodane w piątek 30 kwietnia 2021 r., przez Kinga Weis

Dnia 30 kwietnia 2021 r. obchodzimy w Polsce po raz piętnasty Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. Dzień ten został ustanowiony w celu przekonania rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W naszym kraju zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

W tym szczególnym dniu wszystkie instytucje działające na rzecz małoletnich starają się przypomnieć, że przemoc zarówno fizyczna, jak i emocjonalna jako środek wychowawczy jest w Polsce niedopuszczalna. Jak stanowi art. 207 kodeksu karnego, z którego wynika, że surowe „metody wychowawcze” mogą niekiedy zostać uznane za znęcanie się, zwłaszcza że rodzic z reguły ma fizyczną przewagę nad dzieckiem.

Niestety, w naszym kraju, nadal panuje ciche przyzwolenie na stosowanie kar cielesnych w celach wychowawczych. Często słyszymy uwagi "ja też dostawałem/dostawałam lanie od swoich rodziców i wyszedłem/wyszłam na ludzi!". Niektórzy żyją w przekonaniu, że po takich doświadczeniach w ich psychice nie pozostał żaden ślad. Jednak fakt, że w sytuacjach trudnych, zamiast szukać konstruktywnych rozwiązań i skupić się na budowaniu pozytywnych relacji ze swoim dzieckiem, sięgają po najprostszy- przemocowy sposób rozwiązania problemu, świadczy tylko o tym, że zostali skrzywdzeni przez rodziców i obarczeni trudnymi wzorcami, w których przemoc wypiera relację... W takim układzie łatwo pomylić szacunek z lękiem. A jedyną lekcją, jaką dziecko wynosi z takiej sytuacji, jest to, że siła jest władzą! Aż strach pomyśleć, do czego dojdzie, gdy w naturalny sposób nastolatek uzyska przewagę fizyczną nad rodzicem...?! Chyba właśnie dlatego, oprócz klapsów, oprawca często stosuje przemoc psychiczną, aby dziecko zatraciło wiarę w poczucie swojej wartości i poczucie sprawstwa, co niestety ma wpływ na całe jego przyszłe życie...

Dlatego też warto zapamiętać, że nawet klaps stosowany w formie wychowawczej, to też przemoc.

A doświadczanie przemocy uczy nasze dzieci, że:

• można bić słabszych, jeśli nie podoba nam się ich zachowanie;

• można bić nawet tych, których się kocha;

• silny może innym narzucać swoją wolę, że nie trzeba niczego tłumaczyć ani z nikim się liczyć, bo wszystko można załatwić przemocą.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej słyszymy o nasileniu zjawiska przemocy wobec dzieci. Strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia prowadzi do eskalacji agresji wśród dorosłych. Dlatego też Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, rozpoczęła kampanię „Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci.

Serdecznie Was zapraszam do obejrzenia filmików, do których linki zamieszczam poniżej:

Kampania FDDS: "Za drzwiami"- https://www.youtube.com/watch?v=coS5PA3O-Q0

Kampania FDDS: "Zamiast klapsa" - https://www.youtube.com/watch?v=B5DhGuWRJeY

Kampania FDDS: "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy" - https://www.youtube.com/watch?v=es5JHTI_4GU

Droga Społeczności Szkolna,

apelujemy do Was! Nie stójmy bezczynnie, gdy dziecku dzieje się krzywda!

Co możemy zrobić - jedną prostą rzecz – ZAREAGOWAĆ!

• Telefon alarmowy 112

• Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

• Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12

• Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02

• Powiedzieć zaufanej osobie (wychowawca, pedagog szkolny, psychopedagog)

• Zgłosić się do MGOPS w Nekli, gdzie funkcjonuje Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania przemocy w Gminie Nekla.

Z wyrazami szacunku,

Kinga Weis