Nasza strona została odwiedzona 17641065 razy.

Dziś są imieniny: Marka, Elzbiety
TROPEM OSADNIKÓW OLĘDRESKICH
W środę 20 maja w ramach realizacji naszego projektu Tropem osadników olęderskich odbyło się wyjątkowe spotkanie uczniów klas ósmych z panem Jerzym Osypiukiem prezesem Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Podczas tej ciekawej lekcji historii regionalnej, młodzież odkryła jak wielki wpływ na historię naszej gminy mieli dawni osadnicy oraz jak potoczyły się ich dalsze, zaskakujące losy. Poruszającym punktem prelekcji była opowieść o opuszczeniu tych ziem przez Olędrów. Ekspert wyjaśnił, że w 1846 roku znaczna grupa mieszkańców Nekielki i okolic podjęła dramatyczną decyzję o emigracji do Australii. Co ciekawe, ich potomkowie do dziś odwiedzają Neklę w poszukiwaniu swoich korzeni.
Taka forma nauki pozwala młodym ludziom lepiej zrozumieć historię własnego regionu. Serdecznie dziękujemy za dawkę ciekawej wiedzy i niezwykłą podróż z Nekli do Australii.
Urszula Zielińska