| czwartek 2 maja | 09:34:13

Artykuły / Akcja Żonkile

dodane w piątek 19 kwietnia 2024 r., przez Marek Wasiak

Akcja Żonkile

„Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę. Niech się pali choć trochę dłużej, niż On by sobie życzył. (…) Oczywiście każde życie kończy się tym samym, ale chodzi o odroczenie wyroku, o osiem, dziesięć piętnaście lat. To wcale nie jest mało.”

1. Edelman (Z „Zdążyć przed panem Bogiem” H. Krall)

Zespół Szkół w Nekli od kilku lat włącza się w obchody akcji „Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. W tym roku obchodzimy 81. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

„19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. (dr Krzysztof Persak)” (źródło: https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim)

Cała akcja przygotowywana jest przez specjalistów z Muzeum Polin, a przeprowadzający ją nauczyciele biorą udział w szkoleniach, dzięki którym omawiane zagadnienia są dostosowane do wieku odbiorców, ich znajomości historii oraz wrażliwości.

Tegoroczne obchody obejmują lekcje, podczas których uczniowie zapoznają się z historią Żydów w Polsce oraz z tragicznymi wydarzeniami roku 1943. Na głównym korytarzu szkolnym pojawiła się tematyczna gazetka z informacjami o tym, czym jest akcja „Żonkile” oraz dlaczego właśnie te kwiaty stały się symbolem powstania w getcie warszawskim. W bibliotece oraz w czytelni szkolnej młodzi ludzie dostają papierowe żonkile oraz plakietki informujące o akcji. To tu mogą się również zapoznać z opowiadaniem Pawła Beręsewicza pt. „Strasznie straszne”, a także „Takich dwóch jak nas trzech” autorstwa Katarzyny Ryrych.

Zachęcamy Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych.

Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Anna Augustyniak-Bączkowska

Ilona Bambrowicz