język_Migowy Szkoła Nekla BIP Szkoła Nekla
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 8234750 razy.

Zespół Szkół w Nekli    
  • Slajd 2
  • Slajd 1
Zespół Szkół w Nekli    
| wtorek 5 grudnia | 23:16:19
  • pogoda nekla
  • stacja meteo nekla
| wtorek 5 grudnia | 23:16:19

Dziś są imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

Do zakończenia roku szkolnego pozostało:

  • laboratoria przyszłości
  • Gsuite
  • Roboty ZS Nekla
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / SAMARYTANIE Z MARKOWEJ

dodane w piątek 15 września 2023 r., przez Marek Wasiak

SAMARYTANIE Z MARKOWEJ

 

W niedzielę 10 września 2023 r. odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostali przez papieskiego delegata ogłoszeni błogosławionymi. Rodzina Ulmów została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku w podkarpackiej wsi Markowa. Okupanci odkryli, że Polacy ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W 1995 roku przyznano im tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. 

W piątek 8 września wszyscy uczniowie wysłuchali audycji Samarytanie z Markowej, która przybliżyła młodzieży historię rodziny Ulmów. W klasach 5 - 8 została przeprowadzona lekcja Historia rodziny Ulmów, uczniowie obejrzeli krótki film, a następnie, korzystając z informacji w nim zawartych, pracując w grupach, odpowiadali na pytania dotyczące historii rodziny. Na korytarzu szkolnym znajduje się również gazetka poświęcona II wojnie światowej, a szczególnie Polakom, którzy ratowali Żydów w tym trudnym czasie, narażając własne życie. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Galeria zdjęć: SAMARYTANIE Z MARKOWEJ

SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 1/6
SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 2/6
SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 3/6
SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 4/6
SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 5/6
SAMARYTANIE Z MARKOWEJ - Zdjęcie: 6/6
© Copyright 2023 Zespół Szkół w Nekli
stopka strony - Szkoła w Nekli