| środa 1 maja | 22:17:05

Artykuły / Profilaktyka;

dodane w poniedziałek 3 kwietnia 2023 r., przez Kinga Weis

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest od 2008 roku.

Autyzm jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych, mimo lat badań, nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

Kolor niebieski stał się umownym kolorem autyzmu. Symbolizuje niewinność, nadzieję, ale też płeć męską, bo na to zaburzenie rozwoju cierpi więcej chłopców i mężczyzn.

W dniu 2 kwietnia, organizacje współpracujące w szerzeniu wiedzy o autyzmie, inicjują ogólnoświatową akcję: „Light it up blue” („Zaświeć się na niebiesko”).

Warte uwagi:

https://youtu.be/QLv-dvLCgAg - „Amazing things Happen - Polish (Narrated by Kayah)”