| wtorek 23 kwietnia | 18:12:31

dodane w sobota 20 listopada 2021 r., przez Kinga Weis

"Najłatwiej poznać ducha społeczeństwa,
poprzez sposób,
w jaki traktuje ono swoje dzieci."

Nelson Mandela

20 listopada to szczególny dzień – to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują różne działania mające na celu zwrócenie uwagi na fakt, że dziecko to też człowiek! Mały, często bezbronny, uzależniony od osób dorosłych, ale mający swoje potrzeby, uczucia i troski.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

Chwila refleksji:

Kinga Weis - psychopedagog szkolny;