| czwartek 25 kwietnia | 13:41:06

Artykuły / Profilaktyka;

dodane w poniedziałek 25 października 2021 r., przez Kinga Weis
Drodzy Rodzice,

zwracamy się do Was z apelem o czujność i rozwagę. Na platformie Netflix rekordy popularności (również wśród małoletnich) bije koreański serial - Squid Game. Serial przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia. To mroczna opowieść o bezdusznej rywalizacji zdesperowanych dłużników, którzy zostają zwerbowani do udziału w turnieju. Turniej ten polega na wykonywaniu zadań będących krwawymi odpowiednikami zabaw dla dzieci, takich jak np. gra w kulki, "raz dwa trzy Baba Jaga patrzy" czy przeciąganie liny. Osoby, które nie wykonają zadania, giną. Zwycięzca bierze wszystko. W takiej sytuacji zasady etyczne i moralne oraz empatia przestają mieć znaczenie...

Wg psychologów oglądanie takich treści przez małoletnich może szkodzić rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu. Ponadto serial może zachęcać dzieci i młodzież do niereagowania na sytuacje przemocowe, których są świadkami lub przyłączania się do agresorów, zamiast niesienia pomocy krzywdzonym rówieśnikom.

Zachęcam do zapoznania się z Apelem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która opisuje skalę ryzyka i zwraca naszą uwagę na m.in. platformę Roblox, najbardziej popularną wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, która tworzy rozgrywki online inspirowane fabułą serialu. Poniżej zamieszczam link, który przekieruje Państwa na stronę Fundacji.

Z wyrazami szacunku,
Kinga Weis