| czwartek 25 kwietnia | 11:18:33
| czwartek 25 kwietnia | 11:18:33

Dziś są imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Artykuły / Procedura funkcjonowania szkoły w czasie epidemii.

dodane w czwartek 20 sierpnia 2020 r., przez Marek Wasiak

Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 17/2020

Procedura funkcjonowania szkoły w czasie epidemii.

Opracowano w oparciu o wytyczne MEN,GIS i MZ

Organizacja zajęć w szkole.

• Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacjiw warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunówbez objawów chorobowych sugerujących infekcję drógoddechowych.W drodze do i zeszkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  • Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się informacje o obowiązku dezynfekowania rąk. Wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły obowiązkowo korzystają z płynu do dezynfekcji rąk.
  • Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły,zachowując zasady
  1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  2. dystansuod kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  3. dystansuod pracowników szkoły min. 1,5 m,
  4. opiekunowiepowinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli(m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • W razie potrzeby komunikacji rodziców z nauczycielami należy wykorzystywać techniki komunikacji na odległość.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych lub zakażenie, powinien zmierzyć temperaturę i poinformować dyrektora szkoły, a następnie rodzica/opiekuna o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
  • Dla unikania częstej zmiany pomieszczeń, w miarę możliwości zajęcia poszczególnych klas będą odbywały się w tych samych salach ( według odrębnego harmonogramu).
  • Obowiązująogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • Uczeń powinien posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze.Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • Zaleca się, aby dzieci stawiały się na zajęcia lekcyjne krótko przed ich rozpoczęciem.
  • W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są dezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  • Sale, częściwspólne (korytarze)są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Uczniowie podczas wszystkich przerw( oprócz 5minutowych) korzystają z boisk szkolnych według ustalonych zasad.
  • Nauczyciele uczący w klasach I-III po każdorazowy powrocie uczniów z przerwy dezynfekuje ręce wszystkim uczniom.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ćwiczenia i gry kontaktowe zostaną ograniczone.
  • Określony jest harmonogram korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniający konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach
  • Wydawanie obiadów podzielone jest na 3 grupy : klasy I-IV w godz. 11.25-11.45, dzieci przedszkolne  w godz. 11.50- 12.15, klasy V-VIII w godz.12.30-12.50  zachowujący dystans 1,5 metra.
  • Opracowany jest Wewnętrzny Regulamin bezpieczeństwa- dodatkowe informacje dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.

• Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  • Osoby trzecie, w tym rodzice uczniów,wchodzące do szkołyzobowiązane są dezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne, zakrywać usta i nos oraz nie przekraczać obowiązujących stref przebywania.
  • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem ,szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem,po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  • Dokonywany jest monitoring codziennych prac porządkowych.
  • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.