| czwartek 25 kwietnia | 00:48:43
| czwartek 25 kwietnia | 00:48:43

Dziś są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Artykuły / Pierwsze wolne wybory - 4 czerwca 1989r.

dodane w środa 3 czerwca 2020 r., przez Dorota Maciejewska

Pierwsze wolne wybory -  4 czerwca 1989r.

Wybory przeprowadzone 4 czerwca 1989 r. były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Na czele kampanii wyborczej opozycji stanął Komitet Obywatelski. Kampania prowadzona była  z rozmachem, w miastach pojawiło się mnóstwo plakatów i ulotek, a do działań włączyli się przedstawiciele świata kultury. Przedstawiciele Solidarności  reklamowali siebie jako Drużyna Wałęsy, stąd każdy z kandydatów na swojej ulotce był sfotografowany z Lechem Wałęsą.

W niedzielę, 4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w niej udział 62 procent uprawnionych do głosowania. W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność" uzyskali 92 mandaty, strona koalicyjna ani jednego. Wybory przyniosły całkowite zwycięstwo opozycji. Uzupełniająca druga tura przeprowadzona 18 czerwca przyniosła Solidarności jeszcze 1 miejsce w sejmie i 7 kolejnych w senacie. W ten sposób społeczeństwo powiedziało wyraźnie ,,TAK" przemianom demokratycznym w Polsce.

To właśnie dzięki tamtym wyborom i postawie Polaków nastąpiła przemiana ustrojowa w całej Europie Centralnej, upadł Mur Berliński, rozpadł się Związek Radziecki. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

Wybory w 1989 roku były niezwykle ważnym krokiem do wolności.

Galeria zdjęć: Pierwsze wolne wybory - 4 czerwca 1989r.

Pierwsze wolne wybory -  4 czerwca 1989r. - Zdjęcie: 1/1