| czwartek 28 marca | 11:17:56

Dziś są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Artykuły / Dzień Praw Zwierząt;

dodane w piątek 22 maja 2020 r., przez Kinga Weis

22 maja 1997 roku miała miejsce największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja, która zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

Petycję za wprowadzeniem ustawy podpisało ponad 600 000 osób. Tak wielu ludzi nie zgadzało się z zapisami wcześniejszej ustawy. Nowa ustawa określała ogólne zasady ochrony, transportu i uboju zwierząt, oraz zasady wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i ochrony zwierząt wolno żyjących. Od 1997 roku w obliczu prawa zwierzę przestało być rzeczą, a stało się istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Co my możemy zrobić, aby pomóc zwierzętom?

• Reagujmy, gdy widzimy że ktoś znęca się nad zwierzęciem, dzwońmy na policję, straż miejską, do najbliższej organizacji prozwierzęcej!

• Otaczajmy opieką zwierzęta bezdomne, wolnożyjące.

• Adoptujmy zwierzęta, a nie kupujmy- kupując zwierzę wspiera się ogromny przemysł wzbogacający się na rozmnażaniu zwierząt i niezapewniający im podstawowychh warunków w hodowlach.

• Nie kupujmy rzeczy pochodzących z wyzysku zwierząt bądź wykonanych ze zwierząt, zwracajmy uwagę czy kupowane przez nas produkty nie są testowane na zwierzętach.

• Wybierzmy dietę opartą przede wszystkim na produktach roślinnych.

• Mówmy głośno jak naprawdę wygląda sytuacja zwierząt w ludzkim społeczeństwie, mówmy o cyrkach, fermach futrzarskich i fermach przemysłowych, o bezdomności zwierząt, o testach laboratoryjnych prowadzonych na zwierzętach, czy o zwierzętach dzikich zabijanych przez myśliwych bądź ginących w wypadkach samochodowych.

• Wspierajmy inicjatywy prozwierzęce, zaangażujmy się w działania na rzecz zwierząt.

• Traktujmy zwierzęta po ludzku!

Z wyrazami szacunku,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.