BIP Szkoła Nekla
facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 3110043 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1
  • pogoda nekla
  • stacja meteo nekla
| wtorek 11 sierpnia | 17:50:37

Dziś są imieniny: Klary, Zuzanny, Lecha

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało:

  • Wakacje1
  • Wakacje

Ważne informacje

Artykuły / Francja 2019 - XII Międzynarodowe Forum Młodych Pierre'a de Coubertina

dodane w niedziela 1 września 2019 r., przez Anna Frąszczak
Wyjazd Agnieszki i Michała do Francji
24-31 sierpnia 2019r.
 

W ostatnie dni wakacji 24 – 31 sierpnia 2019 roku odbyło się 12-naste „International Pierre de Coubertin Youth Forum". Co dwa lata uczniowie szkół z całego świata w wieku 16-18 lat, przyjeżdżają na to spotkanie, aby w duchu fair – play uprawiać sporty, rozmawiać o Pierre de Coubertin i przede wszystkim poznać i spędzić czas z osobami z różnych zakątków świata.

Przed wyjazdem przygotowywaliśmy umysł i ciało do wyjazdu do Francji. Zbieraliśmy różne informacje, zrobiliśmy plakat o Pierre de Coubertin oraz uczęszczaliśmy na lekcje tańca, aby wypaść jak najlepiej przed publicznością. W końcu nadszedł dzień wylotu. Naszą podróż rozpoczęliśmy na poznańskim lotnisku, skąd udaliśmy się do Warszawy, a następnie do Genewy, gdzie czekali już na nas reprezentanci Grecji, Ukrainy, a po chwili do naszej grupy dołączyły Indie wraz z Norwegią. Gdy już wszyscy byliśmy, mogliśmy razem pojechać autokarem do Mâcon, miasta we Francji, gdzie wszystko się odbywało. Na miejscu poznaliśmy się z wolontariuszami obywatelstwa francuskiego, którzy towarzyszyli nam przez cały okres pobytu. Organizatorzy wpadli na ciekawy pomysł wymieszania nacji przy przydzielaniu pokoi. Wieczorem odbyły się wszelakiego rodzaju gry oraz zabawy integracyjne, które miały za zadanie przełamać pierwsze lody.

Następny dzień był spokojny. Po porannym wykładzie o życiu, dokonaniach i ideach Pierre de Coubertin'a, zwiedziliśmy urokliwe miasto Mâcon. Na uroczystej ceremonii otwarcia przedstawili wszystkich uczestników, w tym oczywiście nas. Po tym czekała nas dyskoteka, na której każdy się świetnie bawił. To był ostatni luźny dzień, gdyż od następnego dnia czekało nas wiele pracy.

Dzień zaczęliśmy poranną rozgrzewką. Po śniadaniu odbyło się pierwsze spotkanie w grupach „Arts workshop". Nasza reprezentacja wybrała tworzenie banneru oraz teatr cieni. Każde z nas zostało przydzielone do ówcześnie wybranej przez siebie „drużyny”. W grupach panowała miła i przyjazna atmosfera. Pomimo ogromu pracy, jaka nas czekała bardziej skupialiśmy się na konwersacjach z innymi uczestnikami niż na powierzonym nam zadaniu. Finalnie odłożyliśmy rozmowy na później i zajęliśmy się powierzoną nam pracą. Po skończeniu tych zajęć otrzymaliśmy pierwszy temat dyskusji, a mianowicie Fair-play. Byliśmy w tych samych grupach, w których wykonywaliśmy warsztaty. Każda ekipa z zapałem pracowała nad pięcioma postawionymi nam pytaniami związanymi z powyższym tematem. Nadszedł czas na wysiłek umysłowy, czyli test wiedzy. Byliśmy świetnie przygotowani, więc nie było powodów do obaw. Po napisaniu „sprawdzianu” każdy przygotowywał swój stolik do mini expo, na którym każdy z krajów przedstawia siebie i swoją kulturę. Po kolacji rozpoczęła się prezentacja państw i ich skarbów. Było tam mnóstwo przepysznych smakołyków, miłych upominków, a wszystkiemu towarzyszyła ciepła atmosfera oraz ludzie, którzy śmiało pokazują skąd pochodzą i dzielą się z tym z innymi. To był niesamowity wieczór, gdzie poznaliśmy cząstkę świata.

Poranna rozgrzewka przygotowała nas do dzisiejszych testów sprawnościowych. Od razu po śniadaniu czekała nas pierwsza dyscyplina, jaką był trójskok z obciążnikami. Wokół nas panował duch zdrowej, sportowej rywalizacji i najważniejsze – dobrej zabawy. Po ukończeniu konkurencji przeszliśmy na pływalnię, gdzie odbyły się zawody pływackie na 50m stylem dowolnym. Każdy dawał z siebie wszystko. Niektórzy pomimo tego, że nie za dobrze pływali nie poddawali się tylko wrzucali najwyższy „bieg”. Następną konkurencją była boccia. Wszyscy ze skupieniem na twarzy rzucali piłkami do celu. Nawet jeżeli nie jest to tak dynamiczny sport jak np. pływanie to nie było osoby, która by się tam nudziła i dobrze nie bawiła. Po zakończeniu tej konkurencji, rozpoczął się sprint na 100 m. Najpierw pobiegły dziewczyny później chłopcy. Mimo tego, że nasi koledzy i koleżanki z innych krajów mieli nad nami przewagę fizyczną to i tak wypadliśmy świetnie. Zakończywszy już wszystkie testy sprawnościowe udaliśmy się do hotelu i dostaliśmy trochę czasu na odpoczynek. Po zregenerowaniu sił udaliśmy się do swoich grup, aby przerobić następny temat dyskusyjny. Po omówieniu kolejnych istotnych idei olimpijskich bezzwłocznie poszliśmy na warsztaty. Wieczorem odbyło się ognisko. Panowała tam niezwykła atmosfera. W powietrzu unosiły się same pozytywne emocje i odczucia. Były pianki oraz gra na gitarze, a wraz z nią śpiewanie. Wszyscy bez wyjątku uczestniczyli w zabawie. Ten wieczór z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.

Piątego już dnia z samego rana miał miejsce bieg przełajowy. Dziewczyny musiały przebiec 1,7 km, z kolei chłopcy 2 km. Było to dość wyczerpujące doświadczenie szczególnie, że temperatura była wysoka. Lecz mimo niesprzyjających warunków pogodowych oboje daliśmy radę. Nie skończyliśmy na ostatnim miejscu, więc to już był dla nas sukces. Zjedliśmy obiad i rozpoczęły się trzecie i tym samym ostanie warsztaty oraz dyskusje. Pod koniec dnia mieliśmy zaprezentować efekty naszych prac. Zarówno uczestnicy, organizatorzy jak i wolontariusze byli zachwyceni występami oraz prezentacjami.

I tak nadszedł dzień szósty. Po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do pobliskiego miasta Cluny. Było to urokliwe na swój sposób miasteczko. Dużo starych kamienic, katedra, zamek, a całe miasto otoczone wysokimi murami. Ogółem miasto rodem z średniowiecza. Spędziliśmy tam kilka dobrych godzin. Kiedy wróciliśmy do hotelu musieliśmy potrenować nasz układ taneczny, ponieważ tego wieczoru miała się odbyć parada, na której każdy kraj miał zaprezentować swój taniec narodowy. W końcu przyszedł czas na przedstawienie. Szliśmy ulicami miasta przebrani w stroje narodowe. Każdy przechodzień lub kierowca zwracał na nas uwagę, niektórzy nam machali a nawet trąbili. Było to niezwykle miłe. Wszyscy zajęli miejsca i kolejno wyczytywano państwo, które miało się zaprezentować. Po dwudziestym drugim występie nadeszła pora na wisienkę na torcie, czyli na nas. Zatańczyliśmy poloneza. Po perfekcyjnie wykonanym tańcu zalała nas fala gromkich braw i wiwatów. Każdy nam gratulował i chwalił nasz występ. I w ten entuzjastyczny sposób nadszedł koniec dnia.

Dzień ostatni, najsmutniejszy. Rutynowa rozgrzewka z rana. Do wieczora mieliśmy czas wolny. Staraliśmy się spędzać z naszymi nowymi przyjaciółmi ze sobą jak najwięcej czasu, którego zostało tak niewiele. O godzinie szesnastej odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia. Zostały nam wręczone medale w ramach zaliczenia testu wiedzy i zawodów sprawnościowych. Następnie wróciliśmy do ośrodka, gdzie odbyła się pożegnalna dyskoteka. Zabawa była świetna. Każdy tańczył, śpiewał i skakał w rytm muzyki jakby nie czuł zmęczenia. Godzina w pół do drugiej. Moment wyjazdu. Na twarzach ludzi widniał smutek i rozpacz, wzajemnie się pocieszaliśmy. Pożegnania są zawsze najgorsze. Niektórzy płakali, a nie niektórzy śmiali, aby zabić negatywne emocje, które władały tamtą chwilą.

Czas i chwile spędzone podczas tego tygodnia pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Było to niezwykłe przeżycie.

Chcieliśmy bardzo podziękować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za udzielone nam wsparcie, dzięki któremu mogliśmy tam być i przeżyć wspaniałą przygodę oraz pani Izabeli Bandosz, za to, że opiekowała się nami.

Agnieszka Wiśniewska, Michał Sioma

Galeria zdjęć: Francja 2019 - XII Międzynarodowe Forum Młodych Pierre'a de Coubertina

IMG_8522.jpg
IMG_8627.jpg
IMG_8884.jpg
IMG_8986.jpg
IMG_8894.jpg
Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2020 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.