| czwartek 28 marca | 12:57:23

Artykuły / Świetlica szkolna / ŚWIETLICA SZKOLNA

dodane w czwartek 7 września 2017 r., przez Anita Budzyńska
ŚWIETLICA SZKOLNA

Świetlica szkolna mieści się w skrzydle gimnazjum w sali 47. Pięknie wyremontowane pomieszczenie z pewnością sprzyja w realizacji wszystkich zadań i celów, jakie ma wyznaczone świetlica. W swoim zapleczu posiada materiały ułatwiające realizację planu m.in.: telewizor, odtwarzacz DVD, odtwarzacz CD, tablicę kredową, atrakcyjne gry i puzzle, kilka zestawów klocków. Uczniowie, podczas zajęć w świetlicy, korzystają także ze szkolnego ogródka i placu zabaw. Wychowawcy dokładają wszelkich starań, aby dzieci bardzo dobrze się czuły i jak najlepiej przeszły okres adaptacyjny. Nauczyciele starają się zapewnić zróżnicowane zajęcia, które będą pobudzały dzieci do działania. To tutaj młody człowiek może kształcić i rozwijać swoje zainteresowania, może dokonywać prób i sprawdzać swoje kompetencje. Czas spędzony w świetlicy powinien być odpowiednio wykorzystany. To tutaj dzieci mają szansę odrobić zadania domowe, nadrobić braki w nauce, rozwijać swoje zdolności, czy też odpocząć po skończonych zajęciach.
Świetlica zapewnia wszechstronną opiekę wychowawczą i tym samym pomaga rodzicom w wychowaniu dzieci. Planowana i zorganizowana opieka nad dziećmi w godzinach pozalekcyjnych jest ważnym elementem pracy szkoły. Dzieci należy wychowywać zgodnie z zasadami panującymi w społeczeństwie. W świetlicy dzieci mają możliwość treningu interpersonalnego. Uczą się działania w grupie i poprawiają swoje umiejętności komunikacyjne. W świetlicy realizowany jest roczny plan pracy świetlicy, w którym zostały szczegółowo przedstawione tematy realizowane podczas zajęć świetlicowych.
Pracę świetlicy określa regulamin pracy świetlicy dostępny do wglądu rodziców u wychowawcy.

Świetlica ma na celu:
- zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki,
- prowadzenie działalności opiekuńczo wychowawczej oraz dydaktyczno – terapeutycznej wspierającej wszechstronny rozwój osobowości ucznia,
- kształtowanie właściwej postawy etyczno-moralnej,
- wyrabianie takich cech charakteru jak: pracowitość, uczciwość, zdyscyplinowanie,
- utrwalanie wiadomości szkolnych,
- pomoc uczniom mającym trudności w nauce,
- rozwijanie uzdolnień i zainteresowań intelektualnych, artystycznych dzieci,
- przygotowanie do właściwego spędzania czasu wolnego,
- wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy, oraz pobytu na świeżym powietrzu,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w domu, szkole i w swoim środowisku,
- dbałość o dobre imię szkoły, budzenie szacunku dla tradycji i symboli narodowych, dla dobra wspólnego, poszanowanie cudzej własności i pracy,
- kształtowanie umiejętności właściwego bezpiecznego korzystania z dóbr przyrody, wyrabianie odpowiedzialności za jej stan,
- systematyczne napominanie o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz na terenie szkoły.

Zajęcia w świetlicy odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 6.45-16.15.

Każdy rodzic, który chce zgłosić swoje dziecko do świetlicy szkolnej proszony jest o wypełnienie karty zgłoszeniowej i dostarczenie jej do wychowawcy świetlicy.
Drodzy rodzice! W trosce o bezpieczeństwo Państwa dzieci bardzo prosimy o zgłaszanie wszystkich zmian w planach waszych pociech. W sytuacji gdy dziecko jednorazowo z przyczyn losowych będzie przebywało w świetlicy proszę o pisemną informację dotyczącą godzin przebywania dziecka w danym dniu.

Wychowawcy świetlicy: Anita Budzyńska, Longina Izydorczyk

Galeria zdjęć: ŚWIETLICA SZKOLNA