Nasza strona została odwiedzona 9019089 razy.

| piątek 29 marca | 10:57:06
| piątek 29 marca | 10:57:06

Dziś są imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Artykuły / WIĘCEJ KSIĄŻEK DLA NASZEJ BIBLIOTEKI!

dodane w sobota 1 lipca 2017 r., przez Katarzyna Potejko

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest niewątpliwie bardzo ciekawym projektem, którego głównym celem jest uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w ich zbiorach. Ważne elementy programu to również wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych oraz rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi. Program ten będzie realizowany w latach 2016- 2020.

Zainteresowane celami tego projektu a także wsparciem finansowym (12 tys. zł z Ministerstwa Edukacji Narodowej plus 4 tys. zł od organu prowadzącego, czyli Urzędu Miasta i Gminy), zredagowałyśmy odpowiedni wniosek, który był warunkiem, aby przystąpić do programu. Najważniejszymi częściami tego pisma był opis planowanych przez bibliotekę i szkołę działań (np. projektów, konkursów, kiermaszów, spotkań autorskich), które promują i wspierają rozwój czytelnictwa oraz informacje, które wskazują na współdziałanie w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.  Wniosek ten został przedłożony Dyrektorowi Szkoły, a następnie zweryfikowany przez organ prowadzący pod kątem prawidłowości zawartych w nim danych i przekazany wojewodzie. Wnioski o udzielenie wsparcia finansowego oceniają zespoły (przydzielając określoną liczbę punktów) powołane odpowiednio przez wojewodę lub ministrów. Okazało się, że nasz wniosek zyskał aprobatę komisji i możemy przystąpić do realizacji programu.

Formy realizacji:

- zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego po konsultacjach z dziećmi, nauczycielami, Radą Rodziców, pracownikami Biblioteki Publicznej,
- popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów, także w okresie ferii letnich i zimowych,
- współpraca biblioteki szkolnej z bibliotekami publicznymi oraz bibliotekami pedagogicznymi w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, między innymi poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.

Czas trwania projektu w naszej szkole to rok 2017.

Katarzyna Potejko
Mariola Wejherowska