Nasza strona została odwiedzona 9194025 razy.

| sobota 27 kwietnia | 14:00:29
| sobota 27 kwietnia | 14:00:29

Dziś są imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Artykuły / Wywiad z Panem Czesławem Szalatym

dodane w piątek 22 marca 2024 r., przez Marek Wasiak

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się masowa deportacja Polaków na daleką Syberię. Coraz częściej słyszymy słowa „Sybir", „Sybirak". Warto zastanowić się nad ich sensem. Sybir nie jest tylko pojęciem geograficznym, ale symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polski i Polaków. Dlatego więzienia, obozy, zsyłki na całym terytorium ZSRS i polskie cierpienia z tym związane, nazywamy Sybirem, a ofiary tego Sybiru - Sybirakami.

W klasach V - VIII przeprowadzono lekcje dotyczące deportacji Polaków przez Sowietów. Uczniowie zostali zapoznani z historią pani Bronisławy Szalaty, która opisała świadectwo swojego życia w książce Za to, że byli Polakami. Druga wojna światowa w pamięci mieszkańców Gminy Nekla oraz udali się na wirtualną wycieczkę do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Sybiraków jest wśród nas coraz mniej, wiec postanowiliśmy, aby ich wspomnienia i doświadczenia były znane nie tylko przez ich najbliższych. Przeprowadziliśmy wywiad z panem Czesławem Szalatym, synem pani Bronisławy. Po przeprowadzonych zajęciach młodzież przygotowała pytania dotyczące deportacji i życia na Syberii. Rozmowa z panem Czesławem, która odbyła się 8 lutego 2024 r. - będzie wspaniałym źródłem historycznym i żywą lekcją historii.