Nasza strona została odwiedzona 9198986 razy.

| sobota 27 kwietnia | 18:39:42
| sobota 27 kwietnia | 18:39:42

Dziś są imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Artykuły / Hołd Sybirakom

dodane w niedziela 11 lutego 2024 r., przez Marek Wasiak

Hołd Sybirakom

10 lutego 1940 r. rozpoczęła się masowa deportacja Polaków na daleką Syberię. Coraz częściej słyszymy słowa „Sybir", „Sybirak". Warto zastanowić się nad ich sensem. Sybir nie jest tylko pojęciem geograficznym, ale symbolem represji caratu, a później Stalina i jego następców wobec Polski i Polaków. Dlatego więzienia, obozy, zsyłki na całym terytorium ZSRS i polskie cierpienia z tym związane, nazywamy Sybirem, a ofiary tego Sybiru - Sybirakami.

W piątek, 9 lutego przy rondzie „Zesłańców Sybiru” w Nekli uczczono pamięć Sybiraków. Hołd złożyli przedstawiciele władz miasta na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy  Nekla Karolem Balickim, przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Kuszakiem, Dyrekcją Zespołu Szkół w Nekli, panem Czesławem Szalatym - wieloletnim Prezesem Związku Sybiraków (Koło Kostrzyn) oraz Pocztem Sztandarowym i delegacją społeczności uczniowskiej.

W klasach V - VIII przeprowadzono lekcje dotyczące deportacji Polaków przez Sowietów. Uczniowie zostali zapoznani z historią pani Bronisławy Szalaty, która opisała świadectwo swojego życia w książce Za to, że byli Polakami. Druga wojna światowa w pamięci mieszkańców Gminy Nekla oraz udali się na wirtualną wycieczkę do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Sybiraków jest wśród nas coraz mniej, wiec postanowiliśmy, aby ich wspomnienia i doświadczenia były znane nie tylko przez ich najbliższych. Zaplanowaliśmy wywiad z panem Czesławem Szalatym, synem pani Bronisławy. Po przeprowadzonych zajęciach młodzież przygotowała pytania dotyczące deportacji i życia na Syberii. Rozmowa z panem Czesławem jest i będzie wspaniałym źródłem historycznym i żywą lekcją historii.

Został również ogłoszony Gminny Konkurs Plastyczny „Sybir – pamiętamy” adresowany do uczniów szkół podstawowych. Nie wolno nam zapominać więzień i łagrów sowieckich! Musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy pamiętać!

Zdjęcia:
Nekla Facebook