Nasza strona została odwiedzona 9019533 razy.

| piątek 29 marca | 13:11:43
| piątek 29 marca | 13:11:43

Dziś są imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Artykuły / Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się;

dodane w środa 25 marca 2020 r., przez Kinga Weis
Drodzy uczniowie,

chciałabym Wam zaprezentować dwa sposoby robienia notatek, dzięki którym zoszczędzicie czas i ułatwicie sobie naukę w domu. Dzisiaj przedstawię Wam Metodę Cornella, dzięki której, będziecie mogli systematycznie, w sposób uporządkowany, notować informacje przekazywane przez nauczycieli w trakcie nauczania zdalnego.

Chciałabym Wam również przypomnieć, że jeżeli będziecie mieli potrzebę lub ochotę skontaktowania się ze mną – dajcie znać za pośrednictwem e -dziennika. Spotkamy się online za pomocą Skype.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie.
Kinga Weis – psychopedagog szkolny.

Notatki metodą Cornella:

Ten system notowania opracowany został w latach 50 przez Waltera Pauka. Jest to sposób notowania, który porządkuje nam informacje i jest skutecznym sposobem na efektywną naukę.

Na czym polega notowanie metodą Cornella?

Pierwszym krokiem jest odpowiedni podział kartki. Na arkuszu rysujemy kształt przypominający drukowaną literę I (spójrz na obrazek wyjaśniający- znajdziecie go w załączniku). Dzięki temu tworzymy prostą tabelkę, która umożliwi nam uporządkowanie informacji. W poszczególnych częściach tabelki zamieszczamy treść zgodnie z instrukcją:

Część A:
miejsce na tytuł, temat, nagłówek lub cokolwiek innego, co pozwoli Ci przypomnieć sobie to, do czego służą dane notatki. Warto zamieścić datę i przedmiot, którego dotyczy notatka.

Część B:
miejsce na właściwe notatki. To tutaj zapisujemy zdobywane informacje. Staramy się pisać treściwie, możemy wykonywać rysunki, szkice, wykresy - jeżeli to nam ułatwi pracę.

Część C:
w tym miejscu zapisujemy słowa kluczowe i główne myśli podsumowujące notatki główne. To takie podrozdziały dla treści, która umieszczona jest obok. Warto formułować je w formie pytań, na które odpowiedzi stanowi notatka główna.

Część D:
to miejsce na podsumowanie i wnioski. Tutaj powinna znaleźć się krótka (4-5 zdań) synteza wszystkiego, co znalazło się powyżej. Pisząc tę część wyobraź sobie, że tłumaczysz dany tekst koledze/ koleżance, która nie zna notatek z pozostałych rubryk.

Dlaczego warto notować wg metody Cornella?

Metoda ta jest prosta i łatwa do zastosowania w każdych warunkach. Nie potrzebujecie do niej żadnych specjalnych umiejętności, ani przyborów. Przygotowując za jej pomocą notatki z lekcji zadawanych przez nauczycieli, porządkujemy informacje od ogółu do szczegółu. Co uczy nas selekcjonować i porządkować wiedzę wg. ważności i przydatności. Podsumowanie, które powinno mieć charakter objaśniania tematu innym, zmusza do tego, żeby najpierw samemu całość dobrze zrozumieć.

Zapraszam do obejrzenia filmiku, który z detalami wyjaśni Wam zasadę notowania wg. Metody Cornella.