| piątek 26 kwietnia | 08:37:08

Artykuły / Informacje dla Rodziców;

dodane w piątek 20 marca 2020 r., przez Kinga Weis
Drodzy Rodzice,

przyszło nam się zmierzyć z trudnym czasem przepełnionym niepokojem, lękiem, obawą. Oglądając kolejne, napływające wiadomości z całego świata, mamy wrażenie, że to nie dzieje się naprawdę... Wszystkie te sytuacje wydają się surrealistyczne. Staramy się zachować zdrowy dystans, ale podświadomie czujemy narastające napięcie...

W tym trudnym momencie towarzyszą nam nasze dzieci, które zostały oderwane od codziennych rytuałów, zniewolone w czterech ścianach, odizolowane od przyjaciół, rozrywek, ruchu na świeżym powietrzu... Dzieci, które słyszą, widzą i czują dużo więcej niż nam się wydaje. Nie ma możliwości, by nie docierały do nich informacje z mediów, by nie widziały zmartwionych rodziców, by nie było dla nich trudne pozostawanie w domach. Biorąc pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nas czeka w najbliższej przyszłości i z jakimi konsekwencjami pandemi przyjdzie nam się personalnie zmieżyć, musimy pamiętać by z dziećmi i młodzieżą ROZMAWIAĆ o tym co aktualnie dzieje się wokół nas. Odpowiadać na pytania, tłumaczyć na tyle, na ile sami potrafimy, chronić przed lękiem, uczulić na odpowiedzialność.

Ten czas, choć niełatwy, jest też czasem, który możemy doskonale wykorzystać na budowanie bądź odbudowywanie relacji ze swoimi dziećmi. Bezcenne będą chwile wspólnej rozmowy, na którą zwykle w codziennym natłoku obowiązków, brakuje nam czasu. Bezcenny będzie czas wspólnej gry planszowej, wspólnego gotowania, sprzątania i wykonywania różnych innych codziennych czynności w domu. I chociaż pewnie przyjdą chwile, że będzie już nam w domu „ciężko ze sobą wytrzymać”, to przyjdzie czas, że stwierdzimy, iż to, co się działo, miało swój sens i czemuś służyło.

Drodzy rodzice, podsyłam kilka linków do sprawdzonych, krótkich materiałów, które mogą ułatwić rozmowę i wsparcie dzieci oraz młodzieży:

Kinga Weis – psychopedagog szkolny;