| piątek 26 kwietnia | 08:41:36

Dziś są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Artykuły / Gry i zabawy edukacyjne;

dodane w czwartek 19 marca 2020 r., przez Kinga Weis
Gry i zabawy edukacyjne – tabliczka mnożenia;

Drodzy uczniowie, w związku z tym, że "niećwiczone mięśnie zanikają, a niećwiczone zdolności zacierają się w czasie", wykorzystajmy ten szczególny czas (przypominamy, że to nie są KORONAFERIE) na powtórzenie i utrwalenie fundamentalnej umiejętności szkolnej – tabliczki mnożenia.

Chciałabym Was zachęcić do zabawy w mnożenie, tak aby ta (niekiedy frustrująca) nauka, okazała się przyjemnością i sposobem na konstruktywne zagospodarowanie czasu wolnego.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji zabaw. Ponad to, dołączam kilka załączników i linków, które mogą okazać się pomocne. Powodzenia!

1. „Bingo” (załącznik nr. 1) - uczestnicy rzucają dwoma kostkami. Mnożą liczby, które się na nich pokazały i jeżeli mają taki wynik na swojej planszy, to go zaznaczają (jeżeli wyniki się powtarzają - wybierają jeden!). Zaznaczenie wszystkich pól pionowo, poziomo lub po przekątnej oznacza (teoretycznie) kończy grę. Jednak my gramy dalej. Wygrywa ten, kto zamaluje wszystkie pola na swojej planszy!
  2. „Zagrajmy w mnożenie” – gra planszowa do wydruku (załącznik nr. 2);
  3. „Wojna kostkowa” – wypisujemy cyfry od 1 do 6 (jak poniżej); rzucamy naprzemiennie kostką; każdy ma po 6 rzutów; cyfrę, którą wyrzuciliśmy dopisujemy do wybranej przez nas (zapisanej na kartce) cyfry, tworząc działania; obliczamy wyniki; ta osoba, która zdobędzie najwyższą sumę wyników - wygrywa!
1x… =
2x… =
3x… =
4x… =
5x… =
6x… =
  1. „Zamknij kwadrat” (załącznik nr. 3) - w tej grze, żeby połączyć kropki, trzeba najpierw rzucić dwiema kostkami, pomnożyć wartości, a następnie znaleźć wynik i połączyć znajdujące się przy nim kropki. Osoba, która zamknie kwadrat, zamalowuje pole swoim kolorem.

Warte obejrzenia:

Z uwagi na trudności techniczne, niektóre załączniki mogą się powtarzać, za co serdecznie przepraszam...

Kinga Weis - psychopedagog szkolny;