facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 2098950 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1
  • pogoda nekla
  • stacja meteo nekla
| czwartek 12 grudnia | 18:13:09

Dziś są imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Do końca roku szkolnego pozostało:

  • Roboty ZS Nekla
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / Podsumowanie projektu - "Nasz region - tropem osadników olęderskich".

dodane w wtorek 2 lipca 2019 r., przez Marek Wasiak

„NASZ REGION – TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH”

 

 W poniedziałek 17 czerwca 2019 roku obyło się uroczyste podsumowanie projektu: „NASZ REGION – TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH”. Głównym celem projektu jest poznanie historii regionu związanej z osadnictwem olęderskim. Chcemy uświadomić wartość i bogactwo dziedzictwa historycznego naszego miasta.
W 2005 roku przybyło do Nekli 12 gości z Australii, którzy bardzo chcieli zobaczyć ziemię swoich przodków, potomków nekielskich olędrów mieszkających w Australii. Wśród nich była pani Maary Cooper – inicjatorka naszego projektu i fundatorka nagród. Pani Maary zależy przede wszystkim na tym, aby to właśnie młodzi ludzie poznali historię osadnictwa olęderskiego, pielęgnowali lokalny patriotyzm i przekazywali pamięć o Olędrach z pokolenia na pokolenie.
Projekt podzielony był na dwa etapy. Do konkursów przystępowali uczniowie z klas VII i VIII oraz gimnazjaliści.
Pierwszy etap polegał na tym, że uczniowie przygotowywali kalendarze związane z historią Olędrów. Najpierw musieli oczywiście zebrać i poszukać odpowiednich informacji, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę, ułożyć wydarzenia chronologicznie i sporządzić ciekawe, estetyczne kalendarze.
Pierwsze miejsce zajęły Amelia Łakoma i Maja Wojciechowska z klasy III b.
Drugie miejsce uzyskały Kalina Mitkowska i Maria Jasiecka z klasy VII a.
Trzecie miejsce zajęła Julia Grębka z klasy III b i Martyna Pluta z klasy VII c.
Przyznano też specjalne wyróżnienie dla: Patryka Raźnego i Dominiki Małysz z klasy VIII b, Piotra Paszaka z klasy III b, Agaty Kubiak z klasy VIII a oraz Kamili Kubiak i Doroty Adamczewskiej z klasy III c.
Kolejny etap to konkurs wiedzy o Olędrach, który odbył się 22 maja bieżącego roku. Pytania testowe przygotowane były na podstawie książki „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy i nadziei”. Praca ta zawiera informacje dotyczące historii osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli oraz Wielkopolsce, opisuje też dzieje emigrantów w Australii. 9 uczniów przeczytało książkę i przystąpiło do sprawdzenia swojej wiedzy. A oto uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki.

Pierwsze miejsce Julia Grębka z klasy III b.

Drugie miejsce Bartek Brzychcy z klasy VII a.

Trzecie miejsce Alicja Babraj z klasy III a, Kamila Kubiak i Dorota Adamczewska z klasy III c.  

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie  w kolejnym roku szkolnym 2019/2020.

Galeria zdjęć: Podsumowanie projektu - "Nasz region - tropem osadników olęderskich".

DSCN7488.JPG
DSCN7481.JPG
DSCN7480.JPG
DSCN7479.JPG
DSCN7478.JPG
DSCN7475.JPG
DSCN7473.JPG
DSCN7470.JPG
DSCN7469.JPG
DSCN7537.JPG
DSCN7513.JPG
DSCN7504 _1_.JPG
DSCN7501 _1_.JPG
DSCN7490.JPG
DSCN7487.JPG
Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2019 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.